Lábszárfekély
A lábszáron keletkező krónikus sebek ( fekélyes láb ) kialakulásáért leggyakrabban a nem megfelelő keringés tehető felelőssé. Attól függően, hogy a keringési probléma az érrendszer melyik területét érinti, vénás illetve artériás eredetű fekélyről beszélünk.
A vénák felelősek az elhasznált vér elszállításáért a szív felé. A megfelelő irányú és sebességű áramlás segítésére a vénákban vénabillentyűk találhatóak, amelyek megakadályozzák a vér visszacsorgását. A vénákat körülvevő izmok összehúzódása pumpáló hatás kifejtésével préseli a vért a szív irányába. Ha a vénák kitágulnak a tágult vénákban a vér pangani kezd. A vér pangásáért a mélyvénás erekben keletkezett vérrög is felelős lehet, ilyen esetben mélyvénás trombózisról beszélünk.
A megnövekedett vérmennyiség a vénákban további nyomást fejt ki az érfalakra. Ennek hatására savó lép ki a szövetek közé és a végtag megduzzad, ödémás lesz. Ha a betegség hosszasan fennáll, az erek károsodnak és a környező szövetek tápanyagellátása megromlik. A szövetek fokozatosan elhalnak, a környező területen gyulladás alakulhat ki. Idővel a bőrön barnás elszíneződés jelenik meg, ezt a vénákból kivándorolt vörösvértestek okozzák. A bőr sérülékennyé válik és kialakul a fekély.
A vénás fekély kialakulásának esélyét az örökletes hajlam mellett a nem megfelelő életmód is növeli, mint például:
- túlsúly és magas vérzsír érték
- mozgásszegény életmód, ülő illetve álló helyzetben végzett munka
- egészségtelen táplálkozás
- dohányzás
A vénás fekély kialakulását megelőző állapot legjellemzőbb tünetei a következők:
- duzzanat (vizenyő) tartós álló- vagy ülőhelyzet esetén, estére az ödéma fokozódik, a láb felpolcolásával enyhíthető
- feszülő, tompa fájdalom a lábakban
- megkeményedett, érzékeny bőrterületek a lábszáron
- a bőr barnás-sárgás elszíneződése, fehér, sorvadt bőrterületek a boka tájékán
- viszkető, gyulladt területek, ekcéma
A fekély leggyakrabban az alsó lábszár belső oldalán, a boka felett alakul ki. Mérete és alakja sokféle lehet. A tipikus vénás fekély felszínes, a sebszél szabálytalan, egyenetlen. A váladékozás gyakran közepes vagy erős, a seb sokszor lepedékes, a seb környéke gyulladt.
A kezelés két legfontosabb pillére a seb szakszerű ellátása és a vénás pangás megszüntetése.
A sebkezelés során a sebet megtisztítják a lepedéktől és az elhalt szövetektől, hogy megfelelő alapot teremtsenek a további gyógyuláshoz, majd a sebet steril kötszerrel fedik. Krónikus sebek esetében már jellemzően nem használnak gézt vagy egyéb száraz kötszert, hiszen rendelkezésre állnak modernebb, úgynevezett hidroaktív kötszerek, amelyek optimális környezetet teremtenek a sebgyógyuláshoz.
A vénás keringési zavar okának elhárítása érdekében szükség lehet műtéti beavatkozásra, például egyes vénaszakaszok eltávolítására, sok esetben alkalmazható a szkleroterápia, azaz a vénák helyi injekciós kezeléssel történő elzárása.
A vénás keringés javítására emellett több eszköz is rendelkezésre áll. Fontos, hogy a beteg minél többet mozogjon, kerülje az ülő illetve álló helyzetet, és végezzen vénás tornát. A fekély begyógyításában kiemelt szerepet kap a kompressziós terápia.
Kompressziós terápia
A kompressziós eszközök (speciális rugalmas pólya vagy harisnya) szorító hatást fejtenek ki a vénákra, támogatva a vérkeringés javítását. A viselés során a kitágult erek összeszűkülnek, a vér áramlási sebessége felgyorsul, a pangás megszűnik. A felgyülemlett folyadék és anyagcseretermékek visszakerülnek a keringésbe és elszállításra kerülnek, a duzzanat enyhül, a sebek könnyebben gyógyulnak. Vénás fekély esetén mindenképp rugalmas pólya viselése javasolt, a harisnya nyomó ereje nem fejt ki elegendő terápiás hatást. Ha a fekély teljesen begyógyult és megszűnt az ödéma, kezelőorvosával történő egyeztetés után a pólyát kompressziós harisnya válthatja fel, amely fontos szerepet játszik a kiújulás megelőzésében.
Tanácsok rugalmas pólya felhelyezéséhez
A rugalmas pólya megfelelő felhelyezése gyakorlatot igényel, a helyes felhelyezés betanítását orvos vagy gyógytornász végezheti. A pólyát közvetlenül felkelés előtt kell felhelyezni.
Pólyázáskorkor ügyeljen az alábbiakra:
- Helyes pólyázás esetén a szorító hatás a boka körül a legmagasabb és a térd irányában egyenletesen csökken.
- A pólyatekercset úgy tartsa, hogy a felhelyezés során könnyen, folyamatosan le tudja tekerni a szükséges mennyiséget.
- A pólyázást az ujjak tövénél kezdje oly módon, hogy a pólyamenetek egymást tetőcserépszerűen félig átfedjék. A pólyatekercset tartsa végig szorosan a láb mellett, a pólyát a láb formájának megfelelően vezesse, a pólyaszéleket simítsa a lábhoz, így elkerülhető a gyűrődések kialakulása és biztosítható az egyenletes nyomáseloszlás.
- A felhelyezés során ügyeljen arra, hogy a lábfej derékszögben legyen, a térd pedig kb. 90 fokban behajlítva. Annak érdekében, hogy a pólya ne gyűrődjön be, a kötés a térdhajlat alatt kétujjnyival végződjön, érdemes a felső szélen alávattázni vagy egyéb légáteresztő párnázást alkalmazni.
- A sarkat is egyenletesen pólyázza be, ne hagyjon rést a pólyamenetek között.
A kész pólyakötés akkor megfelelő, ha:
- sehol sem nyom
- nem gyűrődik, nem vág be
- szorosnak, de kényelmesnek érzi.
Ha a fájdalom erősödik a pólyázás hatására, illetve új fájdalom lép fel – amely akkor sem szűnik, ha sétálni – a pólyát távolítsa el és egyeztessen orvosával.
Mivel a kompressziós pólya az izompumpa működését támogatja, terápiás hatását akkor fejti ki, ha a beteg mozog. Az eredményes kezelés érdekében sok gyaloglás, séta javasolt, lehetőség szerint kerülendő a teljes ágynyugalom és különösen a hosszan tartó ülés.
A vénás keringés javítására számos eszköz áll rendelkezésre, vénái egészségéért Ön is sokat tehet.
Néhány tanács:
- Mozogjon minél többet. A mozgás aktiválja az izompumpa hatást és javítja a vérkeringést. Nagyon hasznosak a vénás tornagyakorlatok (felváltva lábujjhegyre és sarkon állás, spicc-pipa váltogatás, lábkörzés, lábemelgetés), a séta és a vízigimnasztika.
- Kerülje a tartós ( egy óránál tovább tartó) üléssel, állással járó helyzeteket
- Fekvésnél polcolja fel a lábát
- Hagyjon fel a dohányzással. A nikotin szűkíti az ereket és rontja a vérkeringést.
- Viseljen lapos sarkú, kényelmes cipőt. A magas sarkú cipő kedvezőtlenül változtatja a lábizmok terhelését.
- Kerülje a szűk , a térdhajlatban szorító ruhadarabokat, mert ezek nehezítik a vér visszaáramlását és pangást okoznak.
- Igyekezzen a kiegyensúlyozott és rostokban gazdag táplálkozásra. A túlsúly komoly terhelést jelent a károsodott vénák számára.
- Kerülje a magas hőmérsékletű (28° C feletti) helyeket, pld. szauna, forró fürdő, tűző nap.
- Vegyen gyakran hideg lábfürdőt, zuhanyozza lábait bokától felfelé haladva hideg vízzel.
- Viseljen keringésjavító kompressziós harisnyát